Návody na údržbu

O látkových plenách

Jedná se o plenky, které jsou určeny jak miminkům, malým či nemocným dětem, tak například i starším nemocným lidem trpícím inkontinencí. Jsme schopni přizpůsobit jakoukoliv velikost, vyjít Vám vstříc a zvýšit tím kvalitu života takřka komukoli. Protože jsou naše látkové plenky určeny převážně dětem a nemocným lidem, je kladena velká pozornost jak výběru vhodného materiálu, tak i zpracování. Plenky jsou šité z kvalitních přírodních materiálů, které mají atestaci vhodnosti pro děti od 0 do 3 let. Jedná se o materiály z bambusu a bavlny, které nedráždí, mají výborné savé vlastnosti a přirozené antiseptické schopnosti. Plenky, které Vám zašleme jako vzorek, jsou tzv. jednovelikostní - což znamená, že se zapínáním patentů dá docílit různých velikostí plenky. Je však samozřejmě možné dodání různých velikostí přímo na přání zákazníků.
 

Proč používat naše plenky?

Ze zdravotních důvodů, a to kvůli předejití přehřívání pohlavních orgánů. Studie Univerzity Christiana Albrechta v Kielu prokázala, že teplota varlat při používání jednorázových plenek je průměrně o 1,1 stupňů vyšší, což může vést i k pozdější neplodnosti mužů. Vyšší teplota a vlhko působí také na holčičky a projevuje se zejména nárůstem gynekologických problémů a srůstáním jemné kůže stydkých pysků. 
Dalším nezanedbatelným důvodem je také vliv na životní prostředí. Používání látkových plen nevytváří žádný tuhý odpad a spotřebovává minimum neobnovitelných zdrojů, zatímco při používání jednorázových plen je to asi 250 kg spotřebovaných surovin a 1 tuna vyprodukovaných odpadů na 1
dítě. Látkové pleny jsou stejného střihu jako jednorázové, zapínají se na suchý zip nebo patentky, plena je tak stejně snadná k použití jako jednorázová. Přebalení zvládne tatínek i hlídací teta. Objemnější plenu využijete na správné abdukční balení u novorozenců, při prvních krůčcích Vašeho dítěte a jeho častých pádech, i jako izolační vrstvu při sezení na chladné zemi. Na motorický vývoj dítěte nemá plena žádný vliv.
 

Co s látkovými plenami?

Přestože materiály, ze kterých plenky vyrábíme, jsou námi již vyprány, před prvním použitím plenky vyperte. Zvýší se tak jejich měkkost i sací schopnosti. Bavlněné plenky například dosáhnou maximální savosti asi po 3-6 vyprání, zatímco bambusové froté po 10-15 vypráních. Během praní plenek nikdy nepoužívejte aviváž a vyhněte se agresivním bělícím prostředkům, zejména na bázi chlóru!
 

Uskladnění použitých plenek před praním:

MOKRÁ METODA: Jedná se o uskladnění plenek v kyblíku s víkem naplněném asi ze 2/3 vodou, do které nejprve přidáte některou z těchto ingrediencí: 50ml nebo 2-3 lžíce octa (sterilizuje a snižuje zápach), 1 lžíci jedlé sody, 5 kapek tea tree oleje a 1 kapku vašeho oblíbeného éterického oleje (např. levanduĺe) nebo dezinfekční prostředek na plenky (např. Bambino mio)
SUCHÁ METODA: Jedná se o ukládání plen v kyblíku s víkem na sucho. Znečištěné plenky můžete před uložením do kbelíku opláchnout pod kohoutkem nebo pod sprchou, popřípadě skvrny potřít žlučovým či jiným mýdlem. Do kbelíku doporučujeme přidat vatičku, na kterou kápnete několik kapek levandulového nebo čajovníkového oleje (oba tyto olejíčky mají antibakteriální účinky). Plenky neskladujte déle než 3 dny! Volte jen 100% kvalitní esenciální oleje.
 

Praní plenek:

Doporučuje se používat nebiologický bezfosfátový prací prostředek (nebiologický znamená bez enzimů, protože ty mohou zůstávat v prádle a pak mohou ve své činnosti pokračovat i na kůži, což může způsobovat podráždění citlivé dětské pokožky). Nejsou vhodné ani prášky s obsahem zeolitů - (náhrada tripolyfosfátu), které jsou nerozpustné, takže i hůře vypratelné, a při sušení či nošení prádla se uvolňují do ovzduší (což může způsobit respirační a kožní problémy). Přímo na plenky existují specializované prací prostředky, např. prášky MioCare a Potion. Nepoužívejte aviváž! (snižuje savost pelnek, obsahuje zbytečnou chemii a může dráždit). Při přemísťování plenek z kbelíku do pračky můžete použít gumové rukavice a plenky ručně vymáchat nebo (pokud máte pračku s vrchním plněním) můžete nalít celý obsah kýble do pračky a před praním nejdřív spustit na 1-2 minuty ždímání – odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování, můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené (nejlépe s trochou octa ), a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny. Zbytky pracích prášků v plenkách mohou dětem způsobit podráždění pokožky (prášek se při kontaktu plenky s močí začne uvolňovat a dráždit pokožku), proto je lepší prát jen s polovinou dávky prášku doporučené na obalu. Nebo můžete prádlo vymáchat 2x. Do posledního máchání přidejte asi 2 lžíce octa (do přihrádky na aviváž). Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a sníží pH plenek (které má být přirozeně je lehce kyselé). Pomáhá také odstranit skvrny a pleny dezinfikovat. Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60°C, odstraní se tak většina bakterií. Občas můžete plenky přeprat na předpírku pro lepší odstranění skvrn. 
Pozor: Praní na vyvářku je neekonomické a způsobuje rychlejší opotřebení a ztrátu nároku na reklamaci. Jako výrobci doporučujeme praní na 60°C. V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Pokud tuto možnost nemáte, a skvrny vám na plenkách vadí, můžete je odstranit buď předepráním jádrovým či žlučovým mýdlem, či namočit do roztoku ze solí na skvrny. Při praní plenek prosím dbejte na to, abyste měli zapnuté suché zipy!
 

Jaký používat prášek:

- komerčně vyráběný dětský prášek
- mýdlový sliz
- indické ořechy
- ekologické prací prostředky (velmi nízké dávkování, žádná zbytečná chemie)
Návod na výrobu mýdlového slizu:
  • kostka nastrouhaného surového mýdla (např. jádrové mýdlo) nebo kelímek (250 ml) mýdlových vloček
  • kelímek sody na praní (krystalické, dáváte-li práškovou, dejte 1/3 množství)
    Postup:
    Do kyblíku s trochou horké vody nasypeme mýdlo nebo mýdlové vločky a necháme rozpustit. Dolijeme 10 - 12 litrů horké vody a za stálého míchání přidáme sodu. Celá příprava trvá přibližně 15 minut, po vychladnutí vznikne hustší "sliz" (může i úplně ztuhnout).
    Dávkování: 1 až 2 kelímky (250 - 500 ml) podle stupně znečištění, dávkujeme stejně jako běžné prostředky přímo do bubnu pračky (POZOR! Nedávat do přihrádky na prášek!). Doporučuje se ke hlavnímu praní přidat ještě podle tvrdosti vody půl až jeden kelímek sody a místo aviváže 100 - 150 ml octa jako dezinfekci a změkčovadlo. Pokud dáte ale sody moc, bílé prádlo zašedne, takže experimentujte opatrně - záleží opravdu na kvalitě Vaší vody. Sodu do praní lze použít buď jedlou nebo krystalickou či práškovou (dávkujeme 1/3 oproti krystalické) sodu. Je možné udělat si i instantní sliz (někomu se nerozpouští v pračce) hodně to šetří místo. Instantnost slizu spočívá v tom, že nerozděláváme mýdlo a sodu ve vodě, ale nadávkujeme jen nastrouhané mýdlo a práškovou sodu přímo do bubnu.

Sušení:

V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Sušení na vzduchu je také nejekonomičtější a nejekologičtější varianta. Všechny látkové plenky můžete bez problémů sušit na radiátoru. Při sušení na radiátoru bavlněné pleny hrubnou, ale promnutím v ruce toto snadno odstraníte. Nedoporučujeme sušení na horkém radiátoru. Sušení na vlažném radiátoru plenkám nevadí. Plenky můžete sušit i v sušičce, pokud je ale přesušíte, snižuje se tím jejich životnost. Aby se tak nestalo, doporučuje se plenky vysušit v sušičce jen napůl a dosušit je na vzduchu.